[adning id="34187"]
[adning id="33913"]

România – creştere economică de 5%, potrivit FMI. Cea mai mare din Europa

cresterea-economica-a-romaniei-un-joc-de-cifre-la-ce-sa-ne-asteptam-in-2012

România va avea o creştere economică în 2016 de 5%, cea mai puternică din Europa, arată prognoza de toamnă a Fondului Monetar Internaţional. România va fi în fruntea clasamentului european al creşterii economice şi în 2017, când avansul PIB va fi de 3,8% (la fel ca al Islandei), arată ultimul raport „World Economic Outlook“,  citată de zf.ro.

Creşterea economică a României în 2016 este peste cea a Irlandei, care, anul trecut, a avut un avans record de 26,3%, faţă de o creştere de 3,8% înregistrată de România. Tot pentru 2016 prognoza FMI preconizează o inflaţie negativă de minus 1,5%, un deficit de cont curent de 2% din PIB şi o rată a şomajului de 6,4%, în scădere cu 0,4 puncte faţă de 2015.

Datele Institutului Naţional de Statistică au indicat o creştere a PIB de 6% în T2, an/an, şi de 5,2% în S1 faţă de S1 2015. Prin urmare, majoritatea analiştilor şi a instituţiilor care fac cercetări macroeconomice şi-au revizuit în sus prognozele de creştere economică. Astfel, dacă bugetul României este construit pe o creştere economică de 4,1%, majoritatea analiştilor prognozează în acest an o creştere spre 5%, FMI fiind una din ultimele instituţii care şi-a majorat în sens ascendent prognozele.

Pentru anul viitor, potrivit instituţiei cu sediul la Washington, creşterea se va tempera la 3,8%. În prognoza din aprilie previziunea de creştere a FMI era pentru România de 4,2%.

Citiți continuarea pe: www.zf.ro