Joi, de la ora 18.00, în Sala de expoziții a Academiei Române din Roma din Viale Belle Arti, nr.110 va avea loc vernisajul expoziției de sculptură și pictură „Specchi paralleli” (Oglinzi paralele).
Expozantele sunt două românce de talent: Carmen Chirtica Pîslariu și Alexandra Matei. Sculpturile aparțin lui Carmen Chirica Pîslariu, sculptor român rezident în Velletri (Roma), absolventă a Academiei de Arte Frumoase „George Asachi” din Iași. Sculptorița nu este la prima expoziție, participând de-a lungul anilor la numeroase atât în România cât și în afară.
Alexandra Matei este însă o excepție, o tânără de 18 ani elevă la Liceul „Emil Botta” din Adjud care este la prima sa expoziție, dragostea pentru pictură fiind o descoperire recentă.
Expoziția poate fi vizitată zilnic, între 6 -11 februarie, în intervalul orar 17 – 19, intrarea fiind gratuită.
C.M.