Joi, 9 martie, în jurul orei 13, un pod peste Autostrada 14, între Loreto și Ancona Sud s-a prăbușit. Două persoane, aflate într-un autoturism peste care a căzut, au decedat. Alte trei persoane, muncitori care lucrau la ridicarea și poziționarea acestui pasaj au căzut de la o înălțime de 6-7 metri suferind răni ușoare.
Victimele sun o familie, soț și soție: Emidio Diomede, de 60 de ani și Antonella Viviani de loc din Spinetoli, regiunea Ascoli Piceno.
Cei trei muncitori, cu vârste între 46 și 56 de ani, sunt români și lucrau la firma Delabech care se ocupa cu mentenanța podului. Acesta fusese ridicat iar operațiunile fuseseră încheiate în jurul orei 11,30, după primele date furnizate.
În zona Ancona a localității Camerano, autostrada a fost închisă iar traficul redirecționat pe străzile adiacente.
